49`` Outdoor LCD Display
- High Brightness 3000 Nits Outdoor LCD Monitor
- Weatherproof IP66 Level Protection
- Optical Bonded with Anti-reflective Glass
- Wide Temperature Range Design
- Selectable OS – Android or Window 10
- High Temperature Design – No Blacken (upto 230°F / 110°C)
- Diversified Design – can be installed at ceiling, wall, stand & pole
- Touch Screen & Floor Stand Model (Optional)
Specification | Dimension | Download
Series : OIP | Key Features : Outdoor LCD Monitor
Product Features
- Model Number: VZ-49OIP
- 49” Outdoor LCD Monitor
- Weatherproof IP66 Level Protection
- Vandal-proof IK10 Level Protection
- Optical Bonded with Anti-reflective Glass
- Wide Temperature Range Design
- Selectable OS – Android or Window 10
- High Brightness 3000 Nits
- High Temperature Design – No Blacken (upto 230°F / 110°C)
- Diversified Design – can be installed at ceiling, wall, stand & pole
- Touch Screen & Floor Stand Model (Optional)
Display
| Resolution | 1920 x 1080 @60Hz |
| Active Area | 1075 x 605 mm |
| Brightness | 3000 cd/m² (Typical) |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Viewing Angle (H/V) | 178° / 178° |
| Display Colors | 16.7 M |
BUILT-IN OS - GOOGLE ANDROID
| Operating System | Android 11 |
| CPU | Rockchip® RK3288, RK3568, RK3399 |
| ROM / RAM | 16G, 32G, 64G / DDR3 2G, 4G, 8G |
| Network | WIFI / RJ45 (LAN) |
| In & Out | HDMI Out, USB, Audio, TF card |
BUILT-IN OS - MS WINDOW
| Operating System | Window 11 |
| CPU | Intel i3/ i5/ i7 |
| RAM / SSD | DDR3 8G, 16G, 32G / SSD 128G, 256G, 512G |
| Network | WIFI / RJ45 (LAN) |
| In & Out | USB x3, HDMI Out |
Interface
| HDMI In | 1 (TV53/ 4K03) |
| RJ-45 (Ethernet) In | 1 |
| USB In | 2 |
Special Features
| Tempered Glass | Anti-Reflective Glass with IK10 Impact-resistant |
| Process, Weatherproof Design | Optical Bonded / IP 66 |
| Cooling System | Smart Fan Cooling |
| Nano Touch (Optional) | Support |
Dimensions & Weight
| Dimension (W x H) | 44.37 x 25.86 x 3.38” / 1127 x 657 x 86 mm |
| Bezel Width (Top/Bottom/Left/Right) | 1.02 / 1.02 / 1.02 / 1.02” (26 / 26 / 26 / 26 mm) |
| Net / Gross Weight | TBD |
General Summary
| Power – Electrical Ratings | AC 100 – 240V, 50/60Hz |
| Power – Consumption | TBD |
| Operating Temperature | 14 ~ 185°F / -10 ~ 85°C |
| Operating Humidity | 10 ~ 80% (Non-Condensing) |
| Regulations | FCC(A), CE, RoHs |
| Blackening Defect Free | Upto 110°C / 230°F |
| Package | PE Film, Foam Corner Protector, Honeycomb Box, Export Wooden Box |


