32`` Outdoor LCD Display
- High Brightness 2500 Nits Outdoor LCD Monitor
- Weatherproof IP55 Level Protection
- Optical Bonded with Anti-reflective Glass
- Wide Temperature Range Design
- Android OS & Built-In CMS Program
- High Temperature Design – No Blacken (upto 230°F / 110°C)
- Diversified Design – can be installed at ceiling, wall, stand & pole
- Touch Screen & Floor Stand Model (Optional)
Specification | Dimension | Download
Series : OIP-U | Key Features : Outdoor LCD Monitor
Product Features
- Model Number: VZ-32OIP-U
- 32” Outdoor LCD Monitor
- Weatherproof IP55 Level Protection
- Optical Bonded with Anti-reflective Glass
- Wide Temperature Range Design
- Android OS & Built-In CMS Program
- High Brightness 2500 Nits
- High Temperature Design – No Blacken (upto 230°F / 110°C)
- Diversified Design – can be installed at ceiling, wall, stand & pole
- Touch Screen & Floor Stand Model (Optional)
Display
| Resolution | 1920 x 1080 @60Hz |
| Active Area | 698.4 x 392.85 mm |
| Brightness | 2500 cd/m² (Typical) |
| Response Time | ≤ 8 ms |
| Aspect Ratio | 9 : 16 |
| Viewing Angle (H/V) | 178° / 178° |
| Display Colors | 1.07 B |
| Screen Position | Portrait |
| Brightness Control | Built-in Sensor |
Built-In Android OS
| Operating System | Android 11 |
| CPU / ROM / RAM | ARM Cortext A55 / 32G / LPDDR4 4G |
| Network | WIFI / RJ45 (LAN) |
Interface
| HDMI In | 1 |
| RJ-45 (Ethernet) In | 1 |
| USB | 2 |
Special Features
| Tempered Glass | Anti-Reflective Glass |
| Process, Weatherproof Design | Optical Bonded IP 55 |
| Cooling System | Smart Fan Cooling |
| Built-In Speaker | 10W x 2 |
| Nano Touch (Optional) | Support |
Dimensions & Weight
| Dimension (W x H) | 34.84 x 17.53 x 5.9” / 885 x 590 x 150 mm |
| Package Dimension (W x H x D) | 35.62 x 29.92 x 9.44” / 905 x 760 x 240 mm |
| Net / Gross Weight | 79.36 lbs (36 kg) / 116.84 lbs (53 kg) |
General Summary
| Power – Electrical Ratings | AC 100 – 240V, 50/60Hz |
| Power – Consumption | 150 W (Avg) / 5 W (Standby)) |
| Operating Temperature | 5 ~ 122°F / -15 ~ 50°C |
| Operating Humidity | 10 ~ 85% (Non-Condensing) |
| Storage Temperature | -4 ~ 140°F ( -20 ~ 60°C ) |
| Storage Humidity | 10 ~ 85% (Non-Condensing) |
| Regulations | FCC(A), CE, RoHs |
| Package | Remote Controller x1, Power Cable x1, Wall Mount Bracket x1, Manual x1 |


