VZ-PRO-IPST
The VZ-PRO-IPST is the IP Based Full HD Controller that consists of the 4K AV over IP Encoder/Decoder (VZ-PRO-4611) and the System Server (VZPRO- 1070). This system offers Multi-Viewer, Wall Controller and Matrix Switcher Functions. With this PRO-IPST system, the video source can be accessed in the LAN, distributed in the LAN, preview in the control panel or on the webpage and presented on the video wall with the features of slicing, overlapping, windowing and stretching the video across all the displays.
- Full HD interface with integrated input and output structure design
- Support audio and video synchronization acquisition, ensured synchronized audio and video transmission
- Image Rotation Capability – The control software is capable to rotate the image like 90°, 180° and 270°.
- Integrated central control function, standard programmable serial peripheral interface
- Support video stream unlimited distribution
- Support single-screen or multi-screen splicing display, accurate splicing synchronization
- Built to run 24/7/365
- NDAA Compliant
Specification | Dimension | Spec & Manual
Series : PRO | Key Features : Video Wall Controller IP Based NDAA Compliant
Compatible Monitors, Mounts & Accessories
Product Features
- Model Number: VZ-PRO-IPST
- Full HD interface with integrated input and output structure design
- Support audio and video synchronization acquisition, ensured synchronized audio and video transmission
- Integrated central control function, standard programmable serial peripheral interface
- Support video stream unlimited distribution
- Support real-time signal preview echo, what you see is what you get
- Support single-screen or multi-screen splicing display, accurate splicing synchronization
- This system can create more than one account and can be controlled via iPad or windows PC
- Image Rotation Capability – The control software is capable to rotate the image like 90°, 180° and 270°
- This system can support multiple video walls
- Built to run 24/7/365
- NDAA Compliant
- 3 year Warranty
*HDCP compatibility is required for playing content from HDCP-encrypted devices such as Blue-ray and DVD players.
VZ-PRO-1070 - Specification
| System Capacity | Upto 200 pcs encoders / decoders |
| Video Slicing | Upto 48 separate v |
| LED Sync. | LED sender box frame synchronization |
VZ-PRO-1070 - Interface
| Ethernet (RJ-45) In | 2 |
| Ethernet (RJ-45/PoE) In | 1 |
| USB | 2 |
VZ-PRO-1070 - Dimensions & Weight
| Outline Dimension (W x D x H) | 17.1875 x 11 x 1.73” / 436.56 x 279.4 x 44 mm |
| Net/Gross Weight | 5.02 lbs (2.28 kg) / 7.31 lbs (3.32 kg) |
VZ-PRO-1070 - Mount
| Server Chassis | 1U (19”) |
VZ-PRO-1070 - Remote Control
| Remote Control Software for TCP/IP | Upto 8 Users |
| Remote Control Software for WiFi | Upto 4 Users |
VZ-PRO-1070 - General Summary
| Power Input | DC12V, 3A |
| P.o.E. | Support |
| Regulation | FCC(A), CE, NDAA |
VZ-PRO-4611 (Encoder) - Feature
| Video Input | N/A |
| Video Output | Support 1ch 4K @60 video output & decoding with downward resolution compatibility; Support custom resolution output, |
| Audio Input | When used as a KVM seat output node, it supports one 3.5mm audio input & 1 LINE audio input |
| Audio Output | Support 2-way balanced LINE audio output; 1-way 3.5mm headphone jack output; Support AAC, G.711a, G.711u, G.722, O PUS audio format decoding, 48KHz 24-bit sampling rate |
VZ-PRO-4611 (Decoder) - Feature
| Video Input | Supports 1ch 4K @60fps video input acquisition, 4K @30fps video encoding & backward compatibility. Supports encoding resolution, bit rate, frame rate, encoding format, rate control settings, bit rate adjustment range 128Kbps ~ 40Mbps, frame rate adjustment range 5 ~ 60 frames; |
| Video Output | Support 1ch 4K @ 30fps video loop output |
| Audio Input | Support 1-way 3.5mm headphone jack input; 2-way balanced LINE audio input. Support AAC, G.711a, G.711u, G.722 audio format encoding, 48KHz 24-bit sampling rate; |
| Audio Output | N/A |
VZ-PRO-4611 - Key Feature
| Video Recognition | Supports automatic identification of EDID extended display identifier; Compatible with progressive scan P system |
| Network Communication | Support cross-segment communication. Support DHCP to dynamically obtain IP address. Support RTSP/RTP protocol. Support unicast and multicast |
| Equipment Operation and Maintenance | Supports obtaining device process survival information, memory usage information, running time information, CPU occupancy rate, and disk usage operation & maintenance info. Support web page configuration. Support network configuration, device upgrade, restart, log export, configuration import/export, clear user configuration, and factory restore. |
| Subtitles / Background | Support background settings, subtitle settings & banner display |
| Application | Support KVM agent application, splicing display applications, ultra-high-resolution video synchronization application |
VZ-PRO-4611 (Encoder & Decoder) - Interface
| Ethernet (RJ-45/PoE) In | 1 |
| HDMI In/Out | 1 / 1 |
| Audio In (3.5 mm) | 1 |
| Audio Line In / Out(Green Terminal) | 1 / 1 |
| RS232 / RS485 (Green Terminal | 1 / 1 (Control Port) |
| 3 way IO / 3 way IR (Green Terminal) | 1 / 1 (Control Port) |
| Debug (Green Terminal) | 1 (Control Port) |
| Line In / Out (Green Terminal) | 1 / 1 (Video) |
| RS232 In (Green Terminal) | 1 (Video) |
| Control In (Green Terminal) | 1 (Video) |
| USB 3.0 / 2.9 (Type B) | 1 / 1 (KVM) |
| USB In (Type C) | 1 (KVM) |
| SFP In | 1 |
VZ-PRO-4611 (Encoder & Decoder) - Dimensions & Weight
| Outline Dimension (W x D x H) | 8.66 x 4.88 x 1.18” / 220 x 124 x 30 mm |
| Net Weight | 1.54 lbs / 0.7 kg |
| Gross Weight | 5.46 lbs / 2.48 kg |
VZ-PRO-4611 (Encoder & Decoder) - General Summary
| Power Input / P.o.E. | DC12V, 2A / Support |
| Power Consumption / Leakage Protection | ≤ 12 W / 0.25 mA |
| Operating / Storage Temperature | 32 ~ 113°F ( 0 ~ 45°C ) / -4 ~ 140°F ( -20 ~ 60°C ) |
| Operating / Storage Humidity | 10 ~ 90 % RH / 5 ~ 90 % RH |
| Regulation | FCC(A), CE, NDAA |
| Package Included | Decoder/Encoder x1, Manual x1, DC 12V Power Adapter x1 |





